Vylíhnutí malých želviček je nejen pro chovatelé terarijního úseku skvělou zprávou, jelikož tento druh se v Zooparku Zájezd opět rozmnožil po několikaletém úsilí.

„Tento druh jsme už v minulosti opakovaně úspěšně odchovali. Podmínky v přírodě jsou ale poměrně specifické, proto se jim během inkubace vajec musíme přizpůsobit. Želvy kladou v přírodě na konci teplého a vlhkého období, po němž následuje chladnější a sušší zima. K líhnutí mláďat dochází pravděpodobně počátkem tamního léta. Zkoušíme dvě inkubační varianty, které tyto přírodní podmínky napodobují,“ vysvětlil kurátor Jiří Marek ml.

„Mláďata máme umístěná v odchovné nádrži v zázemí. Od začátku přijímají potravu bez problémů. Nejradši si dají květy pampelišek, které jim každý den trháme čerstvé,“ uvedla chovatelka Lucie Horáková.

Želva barmská byla od 80. let považovaná  přírodě za vyhynulou. Stalo se tak především kvůli extrémní poptávce po mase a částech těla dospělých želv pro tradiční čínskou medicínu. Nicméně díky odchovům v chovatelských zařízeních a následné reintrodukci se daří tento druh do přírody navracet.

"Každé úspěšně odchované mládě v zoologických zahradách nebo soukromých chovech je tedy pro posílení záložní populace v chovu nesmírně důležité," uzavřel Jiří Marek ml.