„Jen ze Slánska a dalších obcí nás vyjelo okolo pětatřiceti. „Zemědělci jsou pod neustálým diktátem, soustavně je na nás vyvíjen tlak, buzerují nás úplně za všechno a nakonec český zemědělec je ten, který na přísná pravidla doplácí ze všech nejvíce. Nesmyslná Zelená dohoda pro Evropu dopadá i na nás,“ řekl například farmář Tomáš Jelen ze Žižic.

Stejně jako další oslovení kolegové jsou zajedno, že Společná zemědělská politika (SZP) značně znevýhodnila velké zemědělce a přinesla s sebou pravidla hospodaření, která vedou ke snižování produktivity českého zemědělství. „Jsme přesvědčeni, že je to další krok ke snížení potravinové soběstačnosti naší republiky,“ dodal Tomáš Jelen.

Zhruba hodinu před polednem kolona, která čítala okolo stovky strojů, dorazila podle Jelena na sever Čech k letišti v Březnu a cílem byl hraniční přechod na Hoře Svatého Šebestiána. „Tam jsme náš protest v poklidu zakončili a po stejné trase odjeli domů. Nechceme vyvolávat bouře, ale potřebujeme o sobě dát vědět, aby už nás vláda začala brát vážně a přestala dosavadní diskriminace,“ uzavřel farmář.

Protestující největší problémy vidí v dopadech inflace, vysokém zvýšení daní z nemovitých věcí, které se promítá do hospodářských zemědělských podniků bez rozdílu na jejich velikost, vysokou byrokratickou náročnost v zemědělském hospodaření či v nerovných podmínkách pro používání přípravků na ochranu rostlin v rámci Evropské unie.

Oficiální protesty německých kolegů dnes po týdnu podle informací z pohraničí končí. I tak ale patrně neřekli poslední slovo.

Mohlo by vás zajímat: Podívejte se, jak pokračuje modernizace železnice. Kladeňáky čekají uzavírky

Práce na modernizaci železnice pokračují další etapou i v letošním roce | Video: Deník/Kateřina Nič Husárová