Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci pláčou: Letošní výnosy z polí jsou bídné

Kladensko - Nedostatek vláhy se tentokrát podepsal na sklizni v celém kladenském okrese

9.8.2007
SDÍLEJ:

Letošní úrada na Kladensku je chabá, sucho se podepsalo na hektarových výnosechFoto: Martin Kratochvíl

Přestože letošní celorepublikové výpočty ukazují, že úroda na polích byla v celkovém průměru uspokojivá, podle tvrzení některých zemědělců našeho regionu je to naprosté fiasko. „Vzhledem k tomu, že zde byla katastrofální situace se srážkami, jichž spadlo na počátku dubna od 0 do 5 milimetrů, počítali jsme, že to bude mít neblahý vliv na výnosy jarních obilovin,“ řekl František Kosina, referent Zemědělské agentury a pozemkového úřadu Kladno.
Podle jeho slov i ostatních odborníků je optimální situace, když hektar ornice vydá až 4,5 hektaru jařiny, jenže na mnoha místech okresu se skutečně rolníci dopočítávají sotva polovičky.

„Je to opravdu katastrofa. Ozimých obilovin se to přirozeně tolik nedotklo, ale kvůli nedostatku vláhy nám ani některé jařiny vůbec nevzešly,“ uvedl předseda Obchodního a zemědělského družstva v Žižicích Václav Beznoska. Stejný názor sdílí i zemědělci v oblasti Velvarska, která doplatila na to, že její velice kvalitní půdy mají pískové podloží a letošní minimum vody se v ní zkrátka nedokázalo udržet.

„Je to paradox, ale tam, kde pšeničné klasy nezaschly, dosáhly i vysoké kvality. Na druhé straně hůř je na tom v některých lokalitách řepka olejka, jejíž semena jsou o poznání méně olejnatá. „Sice jsem normu splnil, ale nedostatek vláhy se u nás podepsal nejen na řepce, ale i na jarním ječmenu. Na druhé straně, tam kde se přehnaly přívalové deště, výrazně pomohly kukuřici,“ uvedl soukromý zemědělec z Bělče. Stejně jako kolegové se domnívá, že propad ve výnosech se nepříznivě podepíše i na prodejních cenách. „Tím pádem bude ale i méně krmiva pro hospodářská zvířata, což se nakonec rovněž projeví negativně.

Průměr hektarových výnosů
ze 160 subjektů v okrese Kladno

Pšenice jarní 2,2 tuny /ha 2007, 2004 -2006 4,1 tuny /ha
Ječmen jarní 2,5 tuny /ha 2007, 2004-2006 4,4 tuny/ha
Pšenice ozimá 4,1 tuny/ha 2007, 2004-2006 5,1 tuny/ha
Ječmen ozimý 3,9 tuny/ha 2007 ,2004-2006 4,0 tuny/ha
Řepka olejka 2,6 tuny/ha 2007, 2004-2006 3,0 tuny/ha

9.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
42

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 na Kladensku

On line: ptejte se Romana Šroby

Kladno - Středečním hostem sportovního on line rozhovoru bude předseda sportovní komise města Kladna Roman Šroba. Zajímá vás například s jak velkým rozpočtem pracují a kam prostředky určené sportovním klubům putují? 

I. B třída: Víra ve vlastní síly se Unhošti vyplatila

Kladensko – Dobrá si na čele fotbalové I. B třídy udržela čtyřbodový náskok na Doksy, které celý podzim odehrají venku. Na předposlední příčku klesly Zlonice. Nejvíc asi překvapila výhra Unhoště na hřišti Hostouně.

Kladenský kulturák ožil jubilejním veletrhem vzdělávání

Kladno /FOTOGALERIE/ - V Domě kultury Kladno se ve dnech od 17. do 18. října koná jubilejní dvacátý ročník Veletrhu vzdělávání. Žáci druhého stupně základních škol zde dostávají i v letošním roce možnost vybrat si z nabídky více jak než padesáti řemesel a oborů, která by rádi v budoucnu vykonávali.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Roztoky – Vůně Vánoc v centru Prahy bude letos středočeská. Vyplývá to z úterních informací společnosti Taiko, která je v metropoli tradičním pořadatelem trhů – včetně těch adventních. Jako strom pro Staroměstské náměstí byl vybrán smrk ztepilý, který vyrostl na soukromém pozemku v Roztokách u Křivoklátu, připomněla za firmu Hana Tietze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení