Kromě každodenních starostí na poli si ale i letos lámou hlavu s tím, jestli se jejich celoroční snažení nemine účinkem, protože dosavadní výkupní ceny nejsou nejpříznivější vzhledem k vynaloženým vstupním investicím.

„Trápí nás skutečnost, že například za řepku dostaneme zřejmě stejné peníze jako v jiných letech, což je dle mého odhadu asi šest a půl tisíce korun za tunu, přičemž veškeré postřiky proti škůdcům a hnojiva pořizujeme mnohem dráže než vloni. Hnojiva podražila zhruba o čtyřicet procent a postřiky v průměru o osm,“ uvedl agronom Agrodružstva Kačice Petr Pokorný.

Distributoři situaci vysvětlují tím, že jsou vyprodávány skladové zásoby z doby, kdy byly ceny ropy vyšší než nyní. Bez ohledu na to, jaká je situace na trhu, je třeba zasévat a starat se plodiny, stejně jako likvidovat škůdce. „Kvůli tomu, že k nejzajímavějším obchodním artiklům bude i letos zřejmě patřit řepka olejka, je třeba se mít na pozoru a včas zlikvidovat její hlavní škůdce – krytonosce řepkového a čtyřzubého,“ řekl Pokorný.

Kromě řepky budou zemědělci ze Slánska a Kladenska nabízet výkupům nejvíce ozimou pšenici, ječmen a v neposlední řadě hořčici.

Trh je jedna věc a rozmary počasí druhá. Aprílové výkyvy mnoha našincům nevyhovují, zemědělci je naopak vítají, spíše než nástup veder bez vláhy.
„Aprílové počasí je pro nás spíše přínosem. Chvíli prší, chvíli je sluníčko. To je to, co nyní rostliny potřebují, stejně jako teploty maximálně do patnácti stupňů Celsia. Kdyby totiž bylo jenom hezky, vyhnaly by výhonky pouze do výšky, a to nemůžeme potřebovat,“ doplnil agronom.

U řepky by to podle něj znamenalo, že nestačí rozvětvit, tím nasadí méně květů a v konečném důsledku se to projeví nižším hektarovým výnosem.
Počasí si nikdo nevybere, a tak každoročně nezbývá zemědělcům než doufat a věřit, že to, co vyhnalo sluníčko, následně nespálí mráz. To řeší pravidelně i vedení Ekofruktu, největšího ovocnářského podniku na Slánsku.

„Vegetace jde kupředu hodně rychle, což je vidět i na osmihektarové ploše meruněk, které už v těchto dnech rozkvetly. Je to nová výsadba, tak se můžeme jen modlit, aby květy nespálily mrazíky, které zřejmě ještě budou,“ uvedl vedoucí ovocnářské výroby společnosti Pavel Kašpárek.

Stejně jako ostatní i jeho velice trápí fakt, že meziroční pokles výkupních cen ovocnářských produktů je markantní, a to nejméně o pětatřicet procent směrem dolů.

„Je to katastrofa, ale můžeme to jen stěží změnit. Jsem si vědom toho, že zemědělské dotace křiví trh, ale jak je vidět, bez nich bychom zkrátka nepřežili,“ vyjádřil se Kašpárek, jenž věří, že situace se dále nebude zhoršovat.