Aprílové počasí pokouší nervy nejen lidí vybírajících si dovolené, ale také zemědělců, kteří si do poslední chvíle netroufnou odhadnout celkovou hodnotu sklizené úrody. Také termíny, v nichž jednotlivá družstva začnou sklízet, jsou různé.

„Minulé pondělí jsme už začali sklízet ozimy ječmene, ale pokaždé nás vyžene po pár hodinách déšť. Když prší, musíme přestat, jelikož navlhlé obilí by se zapařilo a znehodnotilo. Odhaduji, že po 22. červenci vyrazíme na řepku olejku,“ informoval hlavní agronom Agodružstva Kačice Petr Pokorný.

Na počasí se odvolávají i zemědělci z družstva Agros Vraný. „Úroda bude spíše průměrná. V dubnu bylo sucho a teplo a teď v létě je deštivo a jsou relativně nízké teploty. Pro růst obilí by to bylo optimální naopak,“ řekl předseda družstva Zdeněk Bucek.

O přímých škodách proměnlivého počasí na plodinách zemědělci zatím nemluví. Pouze se shodují v jeho nepředvídatelnosti a netroufají si nic hodnotit, dokud nebude úroda pod střechou. „Ono se taky může stát, že přijdou zítra kroupy, všechno nám to zlámou a nesklidíme nic,“ poznamenal Pokorný.

Na ostatní obilniny vyjedou kombajny začátkem srpna. Agrodružstvo Kačice používá na obhospodařování svých polí o velikosti 3300 hektarů čtyři kombajny. Denně za plného provozu jsou tyto stroje schopny sklidit i 100 hektarů obdělané půdy.

„Naše družstvo má výměru polí dva tisíce devět set hektarů. Na sklizeň máme své čtyři kombajny a zároveň si nějaké stroje na pomoc najímáme. Se sklizní úrody vše záleží na počasí, když bude teď nějakou chvíli teplo, tak do čtrnácti dnů vyjedeme na pole,“ vysvětlil Bucek.

Většina sklizně putuje rovnou na prodej do výkupních organizací. Pouze malé procento si nechávají zemědělci na krmení. Podle slov Petra Pokorného zůstatek na krmení v Agrodružstvu Kačice činí asi osm procent z celkové sklizně.

Hlavní ohrožení svých podniků zemědělci rozhodně nespatřují v nepřízni počasí, ale v nízkých výkupních cenách. „Spíše než počasí nám škodí nízké výkupní ceny, které jsou nyní na úrovni konce osmdesátých let,“ dodal Pokorný.

Zemědělští podnikatelé dnes v ČR hospodaří přibližně na 4264 tisících hektarů zemědělské půdy, která tak tvoří přibližně polovinu celkové rozlohy státu.