Najít v každém regionu zajímavou ženu, která dělá něco navíc, co přerůstá v celospolečenský význam v dané lokalitě. Takový je cíl již třetího ročníku soutěže Žena regionu. Nominace byla zcela otevřená. Z přihlášených žen pak vybrala komise daný počet soutežících, pro něž mohli lidé hlasovat na webových stránkách Deníku.

Jak řekl Tomáš Fiala, manažer komunikace společnosti Provident Financial, jež je generálním partnerem soutěže, výhra má být pro každou ženu oceněním její práce. „Je to forma uznání,“ vyjádřil se Fiala.

Letošní titul Žena regionu 2011 si za Středočeský kraj odnesla Lenka Šimková z Žiliny. Kdo ji nominoval? Co pro ni výhra znamená a za co si ji vlastně zasloužila? To zjišťoval Kladenský deník.

Kdo a za co vás do soutěže přihlásil?
Byla jsem nominovaná za to, že jsem se od ledna začala starat o naši obecní knihovnu. Nominovala mě sestra. Ovšem neřekla mi to. Věděla, že bych s tím nesouhlasila, jelikož jsem introvertní člověk, ale pak to bylo příjemné překvapení.

Čili se vám podařilo přivést k životu obecní knihovnu?
Není to pouze moje zásluha, povedlo se i to díky lidem, již mi pomáhají. Uvedli jsme knihovnu do chodu a děláme různé kulturní akce. Máme novinářský kroužek pro děti, ovšem zaměřujeme se také na seniory, děláme literární besedy či přednášky. Velmi úspěšná byla například přednáška o kladenském hokeji.

Na jaké další akce se můžeme těšit?
O prázdninách bylo klidnější období. Na podzim chystáme nějaké přednášky a akce pro seniory. Například 11. září bude tvoření podzimních dekorací, což děláme v rámci projektu Aktivní stáří s knihovnou. Pak na 18. září jsme připravili besedu pro maminky s dětmi. Přijde spisovatelka Tereza Boemová, jež je autorkou knihy pro děti. Jako první jsme se snažili přivést do knihovny děti, abychom si vychovali další generaci čtenářů. S tím mi velmi pomohla právě sestra, která se v Žilině stará o malé hasiče. Když přivede oddíl, hned mám o čtenáře postaráno. Vše naleznete na našich webových stránkách.

Začátky musely být těžké, jak jste je zvládali?
Podařilo se nám získat tři granty. O to byl rozjezd akcí snazší, že jsme mohli nabídnout přednášejícím i nějaký honorář. Začínalo se lépe. Velmi důležitá byla také podpora zastupitelstva, bez něj by to nešlo.

Daří se vám shánět nové knihy?
Máme intenzivní spolupráci se Středočeskou vědeckou knihovnou v Kladně. V malých obcích to funguje tak, že knihovna nakupuje knihy do výměnného souboru a ty posílá po vesnicích. Finanční prostředky na vsích nejsou takové, aby mohly nakupovat nové knihy. Čili mi teď máme svazky tak na půl roku zapůjčené a až je čtenáři pošlou, necháme přivézt zase jiné. Samozřejmě nějaký základní fond máme. Počítám, že příští rok bychom začali intenzivně dokupovat.

Kolik máte registrovaných čtenářů?
Máme jich okolo šedesáti. V březnu jsme dělali den otevřených dveří, tam jsme nalákali nejvíce lidí. Při této akci jsme navázali spolupráci se zpěvačkou Simonou Klímovou. Ta by měla vystupovat v sokolovně a chystáme s ní také vánoční koncert. Ono se to vše tak prolíná.

Jak často do knihovny chodíte?
Chodím do ní ve čtvrtek a v neděli. Ve čtvrtek přijedu okolo půl páté z práce a do 17 hodin otvírám knihovnu. V pracovní den tam jsem do 19 a v neděli od 14 do 16 hodin.

Co si obyvatelé Žiliny nejvíce půjčují?
Nejvíce odlehčující prózu. Nyní tedy ve smutné souvislosti je velký zájem o knihy spisovatelky Simony Monyové. Snažím se jim občas mezi oddechovou beletrií protlačit i nějakou klasiku. Ovšem je pravda, že lidé chtějí čtení takzvaně na chalupu. Nemyslím si vůbec, že je to špatně, protože doba je taková a knihovníci jsou rádi, že lidé vůbec čtou. Hlavně u dětí.

Chystáte modernizaci?
Tento rok jsme se soustředili na kulturní akce, ale ten další bychom chtěli podat žádost o grant na rekonstrukci knihovny. Chtěli bychom určitě nové regály. Počítač máme, je tam zakoupený i kvalitní knihovnický program. Ve výsledku to bude tak, jak to mají ve velkých knihovnách, že se podíváte z domova do našeho katalogu. Budete si moct vytvořit rezervaci.

V obecních knihovnách se často najdou cenné svazky. Bylo to tak i v Žilině?
Mám připravenou tašku plnou starých knih, které chci dát k ocenění. Když už to jsou svazky, kde je datum 1902, tak už se člověk zarazí.

Co znamená zisk titulu Žena regionu?
Je to pro mě závazek. Nesmím do budoucna polevit v tom, co dělám. Samozřejmě mě to potěšilo.