O tom, jak může pomoc druhých a soutěživý duch změnit život, se minulý týden přesvědčilo hned 17 dětí z Kladna, které se připojily ke druhému ročníku motivační hry Žetonek pořádané společností Člověk v tísni.

Desetiletá vítězka Alžběta Bužíková ještě vloni ve škole nijak nevynikala, bydlela se svou babičkou v budově bývalého masokombinátu v Kladně a žila podobně jako mnoho jiných dětí v sociokulturně znevýhodněném prostředí.

Dnes si Bětku její třídní učitelka Alena Walzová nemůže vynachválit. „Ve škole se nyní velmi snaží a ani jeden den nezameškala. Všechny úkoly plní bez problémů a žádný nezapomněla, což se jiným dětem čas od času stane, ale jí ne. Při vyučování byla opravdu aktivní, hlásila se a spolupracovala. Myslím, že vyhrála po zásluze,“ řekla učitelka,jež holčičku doprovázela na slavnostní ocenění.

Cílem vzdělávací hry Žetonek je motivovat děti k pravidelné školní docházce. Pedagogové a dobrovolníci, kteří doučují děti třeba právě v masokombinátu, jim při výuce dávají žetonky za aktivitu. Ty si je pak po třech měsících vymění za ceny,jež se vyberou.

„Do této aktivity zapojujeme jak děti, tak učitele i právě dobrovolníky, kteří školáky doučují přímo v rodinách. Letos se k soutěži připojilomnohem více škol než v loňském roce,“ uvedl ředitel pořádající společnosti Člověk v tísni Milan Greineder.

Druhý ročník hry se uskutečnil od ledna do konce března tohoto roku. Celkem se do něj zapojilo 17 dětí,jež jsou ohroženy sociálním vyloučením.