Vojenští lékaři se rozhodli v listopadu uspořádat v České republice sbírku zimního dětského oblečení. Významná pomoc směřovala také z Kladenska, konkrétně
z Jedomělic a redakce Kladenského deníku.

„Polní chirurgický tým požádal své rodiny, příbuzné 
a známé, stejně jako kolegy, 
s nimiž jeho členové v České republice pracují, zda by neposkytli nepotřebné oblečení a boty po svých dětech či mladších sourozencích. Věci lidé vozili do Ústřední vojenské nemocnice v Praze," vyjádřil se tiskový důstojník Milan Kozelka.

Hlavním iniciátorem sbírky na Kladensku byl podplukovník Tomáš Henlín, který je nejen anesteziolog polního chirurgického týmu, ale také kapitán a lékař fotbalového mužstva Sokol Jedomělice. Lidé pak vozili pytle plné oblečení do Mateřské školy v Jedomělicích a redakce Kladenského deníku. Odtud byly pak všechny převezeny do vojenské nemocnice.

S velkým pytlem dětského oblečení do redakce přišli například manželé Ivana a Leoš Polákovi ze Pcher. „O sbírce jsem se dočetla v Kladenském deníku a spolu se dvěma svými kamarádkami jsme se rozhodly pomoci. Shromáždily jsme věci po našich dětech a věříme, že dar těm Afghánským pomůže," uvedla Ivana Poláková.

Nakonec lidé přinesli do nemocnice velké množství oblečení. Jeho transport do Kábulu musel být dokonce rozdělen na několik částí. „Výzva se setkala s velkým ohlasem a ve vojenské nemocnici se za čtrnáct předvánočních dní nashromáždilo nad očekávání oblečení, obuvi a hraček. Ze zde zřízeného centrálního sběrného místa putovalo a nadále bude putovat získané oblečení do Afghánistánu," sdělil podplukovník Tomáš Henlín.

Díky velké ochotě a podpoře mnoha lidí a útvarů armády se již podařilo přemístění uskutečnit. Zatím byla přepravena první část transportu, zbytek bude odesílán postupně. „Po doručení na kábulské letiště je oblečení tříděno a doručováno do kábulského sirotčince a školy pro hluchoněmé děti, která je jediným zařízením svého druhu v Kábulu," dodal mluvčí Milan Kozelka.

Na organizaci se podílelo velké množství vojáků a zaměstnanců ministerstva obrany. „Velký dík pak čeští zdravotníci směrují Společnému operačnímu centru MO, Ústřední vojenské nemocnici v Praze, 151. ženijnímu praporu v Bechyni, Centru zabezpečení zahraničních operací a 10. úkolovému uskupení AČR RS," uzavřel Milan Kozelka.

„V neposlední řadě bychom tímto chtěli poděkovat všem dárcům a podporovatelům za pomoc pro dobrou věc," doplnil podplukovník Tomáš Henlín.