V době kdy se virová hepatitida typu A šíří po Středočeském kraji rychlostí blesku žádné instituce nesmějí o nákaze podávat informace. Výsadní právo na sdělování údajů o žloutence totiž patří hlavnímu hygienikovi České republiky Michaelu Vítovi. Podle našich zjištění však není možné ho sehnat, a to ani na mobilním telefonu. Je tedy situace se žloutenkou tak závažná, že je k ní vydáno přísné informační embargo?

Kladenskému deníku se však podařilo zjistit, že zatímco v minulých letech byl na Kladensku obvyklý maximálně jeden případ nákazy ročně, tento týden se číslo pohybuje kolem sedmi pacientů. Přesto, že hepatitida typu A je poměrně obvyklé onemocnění, už dlouho dobu se nevyskytla a tak proti ní populace nemá protilátky. I když stav na Kladensku zatím není nijak závažný, rozhodně by místní lidé nemoc neměli podceňovat. Už jen vzhledem k tomu, že mnoho z nich jezdí do práce v ohnisku nákazy, tedy do Prahy.

„V současnosti mám informace o jednom případu nákazy, který se v kladenské nemocnici objevil. Pacient byl převezen na infekční oddělení do nemocnice v Příbrami,“ sdělil náměstek ředitele kladenské nemocnice David Homer.

I přes současnou situaci, kdy pražská infekční oddělení praskají ve švech a někteří pacienti dokonce musejí být převáženi i do nemocnic v okolních okresech, v Kladně zatím nouzové infekční oddělení zřízeno nebude. „Teď momentálně žádného pacienta s virovou hepatitidou typu A nemáme. Léčí se tu několik chronických se závažnější formou typu B. Žádné informace o tom, že bychom měli uzavřít část oddělení pro vybudování dočasného infekčního oddělení jsme od ředitelství nedostali, ale pokud by k tomu došlo, samozřejmě to uděláme,“ uvedl primář interny Jiří Povolný.

Praktičtí lékaři i lékárníci se domnívají, že mohutné šíření nákazy je způsobeno migrací obyvatel, kdy se do republiky stěhuje stále větší množství cizinců, kteří sem nemoc dovezou. Proč ale žloutenka v takové míře propukla právě nyní, není známo.

„S pacientem, jenž by byl nakažen hepatitidou typu A jsem se za celou dobu své praxe ještě nesetkal, ale nyní vyšetřujeme několik lidí z preventivních důvodů jako možné kontakty. Protiepidemiologická opatření jsou přitom poměrně jednoduchá: dbát zvýšené hygieny a především nenavštěvovat veřejná sociální zařízení,“ řekl lékař pro z Kladna Jindřich Franc a podobně hovoří i jeho kolegové.

„Zatím jsem vyšetřovala dva pacienty jako kontakty, ale jejich výsledky byly negativní. Od hygienické stanice jsme dostali pouze informační letáky, abychom dávali zvýšený pozor i vzhledem k možné inkubační době, ale jinak žádná zvláštní opatření vyhlášena nebyla. Mohu však potvrdit, že je zvýšený zájem o očkování jak vakcínami pouze na A, tak o kombinovanou s B. Na samotnou A ale bohužel nejsou nyní k dostání. V každém případě ale jako lékařka očkování doporučuji,“ okomentovala lékařka ze Slaného Blanka Kučerová.

„Mediální kampaní se zájem o očkování skutečně zvýšil. Já osobně jsem v obvodě hepatitidu A neměl už několik let, ale v populaci je nepřetržitě a občas se prostě vyskytne ve větší míře. Jak se říká, je to nemoc špinavých rukou, takže ohroženi jsou zejména lidé, kteří nedbají zvýšené hygieny. V počátku se může maskovat za běžné příznaky jako u chřipky. Specifické je ale dále zežloutnutí bělma, které se pak může vyskytnout i na kůži. Pacient má tmavou moč, zhruba barvy černého piva, a velmi světlou stolici. Také dochází k bolestem v pravé části břicha pod žebry, tam kde se nacházejí játra,“ popsal lékař z Kladna Oldřich Korec. I přes akutní hrozbu nákazy ale v současnosti nejsou nikde v kraji, a podle dostupných údajů ani v jeho okolí vakcíny dostupné.

„Měli jsme ji, ale vzhledem k tomu, jak rychle se nákaza šíří, vyprodali jsme ji ještě před novu dodávkou. Nikdy jsme ji ale neměli takové množství jako v poslední době. Podle mých informací není nikde v republice a distributoři slibují, že by měla být snad za čtrnáct dní. Přitom denně máme tak dvacet telefonátů a mnoho zákazníků, kteří se na ni ptají. Z preventivních důvodů se teď nechávají očkovat i ti, již by za normálních okolností nikdy nešli,“ sdělila vedoucí lékárny v ulici Osvobozených politických vězňů v Kladně Jana Svobodová.

„Myslím, že dodavatelé vakcíny nemají. Mohly by být asi v říjnu. Hygienici tvrdí, že epidemie by se v listopadu měla zastavit. Uvidíme, jestli o ně bude i dále zájem. Teď se nás na ně ptá zhruba dvaceti zákazníků denně osobně a asi stejné množství volá. Někteří dokonce říkali, že ji sháněli i v jižních Čechách, ale situace je tam stejná,“ potvrdila zástupkyně vedoucí lékárny z Wilsonovy ulice ve Slaném Alena Haunerová.