Hepatitida typu A neboli žloutenka známá mezi lidmi spíše jako nemoc špinavých rukou znepříjemnila v těchto dnech život ve zlonické základní škole. Žák pátého ročníku ze sousední Pálče onemocněl touto velice infekční chorobou, z níž se bude ještě nějakou dobu zotavovat.

Základní škola ve Zlonicích je nyní na Kladensku a Slánsku ale přesto jedinou, kde byla hygieniky nařízena karanténa až do 4. července.
Nad všemi dětmi je nyní zvýšený zdravotní dozor. Ani podle pracovníků kladenské hygienické stanice ale není důvod k panice a nejedná se o mimořádnou situaci.

Přesto děti, které přišly do kontaktu s nemocným chlapcem, nepojedou na školu v přírodě. Stejně tak mají na čas zapovězeno zúčastňovat se hromadných společenských akcí.

„Škola v přírodě nás mrzí, ale i tak jsme dětem chtěli dopřát alespoň oslavu Dne dětí. Z toho důvodu jsme to provedli tak, že pátá třída ji měla samostatně a žáci nepřišli ani o pěkné dárečky,“ uvedla ředitelka školy Věra Nídrová.

Kromě tohoto omezení se ve škole neuskuteční ani plánované víkendové volby do Europarlamentu, které jsou kvůli karanténě přesunuty do nedalekého Památníku Antonína Dvořáka.

Podle nejnovějších informací, které nám v pondělí poskytla rodina chlapce, je žák nyní v domácím léčení a šíření nemoci do okolí již prý nehrozí.
Přesto ani majitel objektu, kde rodina bydlí, nenechal nic náhodě a septik, stejně jako studnu u čtyřbytovky v Pálči, nechal vydezinfikovat.

„O onemocnění dalších osob nic nevíme. Hned na počátku jsme provedli všechno tak, jak nám nařídili hygienici. Z šíření nákazy proto nemáme žádné obavy,“ uvedl předseda družstva Agros Vraný Zdeněk Bucek.

HEPATITIDA A

Hepatitida A se označuje jako infekční žloutenka nebo nemoc špinavých rukou. Odpovídá za ni virus hepatitidy A (HAV).
HAV vniká do těla nejčastěji ústy. Infikovaná osoba vylučuje viry stolicí. K šíření virové hepatitidy A významnou měrou přispívá nedostatečná osobní hygiena.
Onemocnění probíhá obvykle akutně. To znamená, že náhle začne, ale také většinou úspěšně zcela odezní. Akutní zánět jater se často jeví jako běžná chřipka.