Elektronické systémy jsou zahlcené a nefungují tak, jak by bylo potřeba. Nezbývá než se obrnit trpělivostí a postupně se prokousat hromadou lejster. Soustředění na práci narušují úředníkům i desítky telefonátů nervózních žadatelů, kteří se domáhají odpovědi a rychlého odbavení.

V posledním červnovém týdnu nejen velcí developeři využili poslední možnosti podat své žádosti před avizovanou změnou stavebního zákona. „Před prvním červencem a zavedením nového stavebního zákona registroval kladenský stavební úřad obrovský nárůst podaných žádostí. Velké množství z nich dokonce týden před změnou. Objem práce se tak pro kolegy a kolegyně přibližně desetkrát znásobil. Celkové situaci nepomáhá ani skutečnost, že se do Portálu stavebníka nebyli schopni počátkem týdne přihlásit. Ve středu 3. července bylo sice přihlášení zprovozněno, ale Kladno nemělo žádné přiřazené dokumenty a následoval výpadek systému,“ popsala úskalí úředníků mluvčí kladenského magistrátu Kateřina Přibylová.

A podobně jsou na tom i ve Slaném s tím rozdílem, že žádnou elektronickou žádost ještě ani ve středu 3. července neobdrželi. Stále ještě zpracovávají žádosti v papírové podobě.

"Mnoho projekčních kanceláří, stavebníků a developerů využilo předchozí dny k podání rozmanitých žádostí za původních nižších poplatků. V současnosti, třetí den po náběhu systému, jsme elektronicky ještě žádnou žádost prostřednictvím Portálu stavebníka neobdrželi. Vzhledem k tomu, že i nová podání jsou nám adresovaná v papírové podobě, jsme nucení žádosti skenovat a ověřovat, kdy budeme muset žádosti do systému pořizovat postupně. V současné době slyšíme povzdechy z okolních měst, že nový systém nefunguje, zamrzá, popřípadě není možno se do něj přihlásit, proto vyčkáváme, abychom se k pořizování nových žádostí dostali ve chvíli, kdy přestane být nový elektronický systém zahlcený," sdělila mluvčí města Slaného Lucie Krčková.

Změna navíc vešla v platnost v době dovolených, kdy na pracovištích v Kladně i Slaném a dalších městech regionu z pochopitelných důvodů někteří pracovníci chybí.