Jak uvedla mluvčí kladenských strážníků Alena Purkytová, o značení kol měli Kladeňáci minulý rok velký zájem. "V loňském roce bylo označeno na služebně strážníků 91 kol a koloběžek," řekla Purkytová.

Ovšem neznačí se pouze u strážníků. Zájemci mohou přivézt své kolo také na služebny státní policie, a to na adrese náměstí Edvarda Beneše a v ulici Kosmonautů na služebně Kladno-Kročehlavy. Na těchto služebnách bylo loni označeno celkem 63 kol a koloběžek.

Forenzní značení kol spočívá v nanesení unikátní technologie mikroteček s obsahem syntetického kódu DNA. Kolo bude zároveň opatřeno varovnou samolepkou, která už sama o sobě může případného zloděje odradit.

"Označit lze kolo majitele staršího 15 let. Zájemce potřebuje občanský průkaz a majitel musí prokázat, jak kolo nabyl, čili přinese fakturu či účtenku. Kolo musí být čisté, suché a technicky způsobilé," doplnila mluvčí strážníků, za jakých podmínek lze označení provést.

close Podívejte se, kdy si můžete nechat označit kolo. info Zdroj: MP Kladno zoom_in Podívejte se, kdy si můžete nechat označit kolo.

Součástí procesu je také vypsání formuláře, takže celá akce trvá do 30 minut. "Celý projekt je financován Statutárním městem Kladno a ministerstvem vnitra. Pro občany je tato služba zdarma," uzavřela mluvčí.