Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Reforma: Číselné známky jsou nepřesné! Hodnoťme slovně!

Kladensko - Po roce reformy by se mělo aspoň v 1. a 6. třídách ZŠ už známkovat jinak, tedy nejenom průměry známek, ale kompetence dětí. Jedná se o způsob, který by jim měl pomoci zvládat zátěž a těžké životní situace. Zvýšit jejich sebejistotu, zájem o poznání a ochotu spolupracovat.

24.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/Lucie Jungmannová

Především tedy objevovat nové formy tvořivého vyjádření.

Možnosti základních způsobů hodnocení žáků řeší školský zákon a vyhláška o základním vzdělávání, které připouštějí klasifikaci, slovní hodnocení i kombinaci obou způsobů.

Některé kladenské školy již slovní hodnocení v kombinaci s číselným známkováním používají zcela běžně. Pro jiné je naopak tento způsob zcela novou formou.

„O této změně jsem dosud neslyšel. My budeme tedy určitě známovat klasicky číselně,“ uvedl ředitel Dvanácté základní školy Brjanská Vladimír Dufek.
„V každém případě, pokud je třeba doplnit známku o slovní hodnocení, tak je to samozřejmě dle stanovených norem vykonáno,“ dodal.

Známky jsou pro rodiče jen zdánlivě dobrou informací. Na první pohled je to jednoduché: když jsou známky dobré, mohou navozovat pocit, že se rodiče o školu nemusí zajímat, když jsou horší, většinou následují nějaká kárná opatření.

Na názor k zavedení další změny školské reformy jsme se ptali Stanislava Bubeníčka, ředitele Základní a Mateřské školy Zdeňka Petříka. Toho jsme touto zprávou zcela zaskočili. „Tak to nejspíše víte dříve než já,“ řekl ředitel. „Žádný zákonný předpis, který by měl upravovat známkování, jsme dosud nezaznamenali,“ dodal.

Známka je velice nepřesná informace o tom, co dítě umí. Učitelé se často domnívají, že se do ní má promítnout i píle nebo naopak nezájem dítěte, takže je možné, že dvojka a trojka mohou znamenat stejné znalosti.

Slovní hodnocení by se mělo týkat jen dítěte samotného, nemělo by se v něm vyskytovat srovnávání s ostatními. Srovnávání má být jen s předem stanoveným cílem.

„Slovní hodnocení je v naší škole běžnou záležitostí již několik let,“ uvedla ředitelka Základní a Mateřské školy v Ukrajinské ulici Božena Hrubá. „Trojka neprozradí tolik konkrétnímu žákovi o jeho výkonech jako slovní komentář ,“ upozornila.

Na prvním stupni v Základní škole v Ukrajinské ulici jsou žáci týdně nebo měsíčně dle časových možností hodnoceni slovně. „Jde o to, poukázat na negativní i pozitivní stránky studenta,“ pokračovala ředitelka.

Hrubá uvedla, že slovní hodnocení může napovědět o žákovi mnohem více než jedna číslice. „Pepíčku, jde ti psaní a čtení, přidat bys měl ovšem v počtech,“ uvedla konkrétní příklad slovního hodnocení. Poukázala také na to, že tento způsob je přínosem nejenom žákovi samotnému, ale i rodičům.

Autor: Jana Nováková

24.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
První voliči v okrsku číslo 1 ve Slaném
AKTUALIZUJEME
9

OBRAZEM: Volby do poslanecké sněmovny jsou v plném proudu

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Krimimix: otec dluží šestnáct tisíc korun na výživném

Kladensko - Přinášíme výběr krimi zpráv z regionu.   

KRÁTCE: Kam vyrazit na Kladensku za kulturou?

Kladensko - Přinášíme vám několik tipů na kulturní akce, které se na Kladensku konají tento víkend.   

Řidič, který boural u Uhů, byl opilý

Velvarsko /FOTOGALERIE/ - Šofér, který nejspíše zavinil 3. října odpoledne tragickou dopravní nehodu na silnici mezi Uhy a Nelahozevsí, byl pod vlivem alkoholu. Kladenskému deníku to v pátek dopoledne potvrdila policejní mluvčí Markéta Johnová.

Světové mistrovské tulipány i do Kladna!

Leiden (Nizozemsko) - Na právě konaném mistrovství světa v aerobiku v nizozemském Leidenu se radovalo Kladno už ze dvou zlatých medailí. Mistryněmi světa se staly členky Sport Academy Kladno a světovou šampionkou je také Andrea Švihálková.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení