„Návštěvnost má celkově vzestupnou tendenci, každý rok se nám podaří překonat ten předchozí. A to i přes veškerá uzavření a restrikce, kterými jsme si za poslední dvě sezony prošli. Kromě mnoha pravidelných návštěvníků k nám řada lidí dorazila vůbec poprvé a my si moc vážíme toho, že si pro výlet vybrali právě naši zoo,“ říká Daniel Koleška, vedoucí vzdělávání a komunikace.

Je zřejmé, že v letošním roce kvůli omezenému cestování mnoho Čechů zůstalo doma. Velké pozornosti se tak těší menší turistické cíle včetně zoo, jako je ta u Kladna. Zoopark Zájezd je určený především rodinám s dětmi, které zde mohou trávit čas v příjemném prostředí a ve společnosti zvířat. Letošními lákadly jsou mláďata surikat či lemurů, největší veřejná kolekce chameleonů na světě nebo oblíbená průchozí voliéra s veverkami.

„Snažíme se zoo neustále rozšiřovat a každou sezonu přicházet s něčím novým. Přes všechny komplikace se nám to zatím daří, i když občas musíme ze svých plánů ustoupit a hledat ekonomičtější řešení. Letos jsme vybudovali novou voliéru pro papoušky mniší nebo upravili expozici klokanů, kde vznikl průchozí koridor pro návštěvníky. Také se nám podařilo zvýšit kapacitu parkoviště, vybavit okolí zoo novými koši a zkvalitnit sociální zařízení pro návštěvníky. Ve spolupráci s obcí Stehelčeves dokončujeme vzdělávací altán, kde budou informace o ohrožených druzích zvířat, které se vyskytují ve volné přírodě v okolí zoo a lidé jim bohužel nejsou zvyklí věnovat příliš pozornosti," dodává Koleška.

Podobně jako v jiných zoologických zahradách v Česku byly úspěšné zejména prázdninové měsíce. Červenec 2021 se stal nejnavštěvovanějším měsícem ve dvanáctileté historii zoo. V srpnu návštěvnosti pomohly akce pro veřejnost, jako byl například Indonéský festival s ukázkami tradičních indonéských tanců a ochutnávkou pokrmů připravovaných přímo Indonésany.

Jarní měsíce

Pro zoo však bývají klíčové hlavně jarní měsíce. Letos se kvůli nařízením mohly zoo otevřít až od poloviny dubna, čímž se významně oddálily očekávané příjmy, a zoo, která musela být zavřená tou dobou v součtu téměř půl roku, se dostala do vážné ekonomické situace. Díky podpoře veřejnosti a odložení některých projektů se podařilo přečkat složité období až do dubnového otevření.

Aktuálně zoo kromě nutných a menších investic šetří na zimu, během které každoročně klesají příjmy na minimum, ačkoli náklady na provoz naopak stoupají například kvůli energiím. Část financí se podařilo díky vysoké návštěvnosti a zvýšené podpoře soukromých i firemních dárců našetřit, ale i tak zoo počítá se ztrátou.

Jaké jsou další plány? "Připravujeme nové expozice Latinské Ameriky, jejichž výstavba však jde i kvůli koronaviru pomaleji, než bychom si přáli. Vznikne na místě bývalých voliér pro ptáky, které patřily v zoo k nejstarším, a již bylo nutné je nahradit novými. Ve spolupráci s městem Kladno chceme vybudovat novou prostornou voliéru pro sovice sněžní. S koncem sezony plánujeme i rozšíření dětského hřiště se vzdělávacím přesahem, které zvýší atraktivitu aktivního trávení volného času v přírodě pro děti zblízkého i širokého okolí," doplnil Koleška.

"Součástí budou informační tabule například o pohybu zvířat nebo jejich adaptacích na život ve větvích. Projekt finančně podpoří Středočeský kraj. Nemalým problémem jsou však prudce se zvyšující ceny stavebních materiálů, které další rozvoj i údržbu zoo výrazně prodražují. Bez růstu zájmu a podpory veřejnosti bychom na něj jako soukromá zoo, která není financovaná z veřejného rozpočtu, nemohli pomýšlet. Skvělá práce celého našeho týmu, spokojenost návštěvníků i úspěšné odchovy zvířat ale dokazují, že jdeme správným směrem,” řekl také Koleška.

Aktuálně je Zoopark Zájezd otevřen každý den – o víkendu od 9 do 18 hodin, ve všední dny od 9 do 17 hodin. Podpořit jeho provoz mohou zájemci například adopcí zvířete.