I v zimním období je v Zooparku Zájezd pořádně živo. Nižší teploty vyhovují třeba rysům, kteří jsou naopak v létě často schovaní mimo zraky návštěvníků. „Aktivní jsou i velbloudi, veverky v průchozí voliéře nebo lamy. Máme také pavilon Terária s největší veřejně přístupnou kolekcí chameleonů ze všech zoo na světě. Dětem se určitě bude líbit návštěva v dětském koutku, kde si mohou pohladit zakrslé kozy a nakrmit prasátka. Vyžití u nás najdete i v zimě,“ popisuje zimní režim zoo Daniel Koleška, mluvčí Zooparku Zájezd. „Spustili jsme stejně jako loni sbírku na podporu zvířat. Veškeré vybrané prostředky budou použity na nákup krmení. Všem dárcům moc děkujeme,“ dodává Koleška.

Jak se současná protipandemická opatření dotýkají provozu zoo? „Díky zkušenostem z předchozích období jsme absolutně připraveni reagovat na současný stav. V areálu zoo jsou připravené dezinfekce, máme omezený vstup do vnitřního pavilonu, kde je i povinnost nosit respirátor, zrušili jsme komentovaná krmení. Občerstvení funguje jako výdej z okénka. Návštěvníky nabádáme k dodržování platných nařízení a vše funguje bez problémů. Dodržování nařízení chrání nejen návštěvníky, ale i personál zoo a chovaná zvířata. Všichni v zoo doufáme, že nedojde k uzavření stejně jako loni. To nakonec trvalo několik měsíců a ekonomicky nás významně poškodilo. Jako soukromá zoo, která je zásadně závislá na vstupném od návštěvníků, si nemůžeme dovolit přijít o návštěvníky,“ říká k současným opatřením Koleška.

Lukáš Hemek, provozovatel Domu 550.
Dva Lukášové našli stroj času, panstvo pozvou v Kladně do minulosti

Zoo funguje bez uzavření od března letošního roku, předtím byla v součtu téměř půl roku bez návštěvníků. „Návštěvníci opatření nepocítí nijak víc než při běžné návštěvě supermarketu. V zoo se navíc pohybují na čerstvém vzduchu a díky rozlehlosti areálu mohou pohodlně dodržovat nařízené rozestupy. Zoo je tedy v současnosti ideální místo na výlet s rodinou,“ doplňuje Koleška. Kurátor chovu zvířat Jiří Marek mladší přibližuje preventivní provozní opatření. „Každý týden zaměstnance testujeme a jsme v případě potřeby připraveni se rozdělit na skupiny tak, aby se vzájemně nepotkávaly. Děláme maximum pro to, aby provoz zoo probíhal bez omezení.“

Zoopark Zájezd je otevřen každý den i v zimním období a to od 10 do 16 hodin. Pro vstup není nutné očkování ani předložení negativního testu. Vstupenky je možné zakoupit na místě na pokladnách.