Za velkého zájmu novinářů a dalších přihlížejících byl do Hvězdárny Jaroslava Trnky ve Slaném brzy ráno zahájen transport Buřta. Vzhledem k tomu, že hvězdárnu v posledních letech obklopila hustá rodinná zástavba, bylo zapotřebí získat souhlas vlastníků, aby se jeřáb mohl vznést právě nad jejich domy.
Těžká technika snášela v pátek za asistence odborníků několik hodin velmi opatrně těleso do kopule observatoře. Vše muselo klapnout na milimetr. Jak potvrdila vedoucí slánské hvězdárny Eliška Waldmannová, přípravy na instalaci petřínského dalekohledu začaly už vloni.
Jelikož ředitel Hvězdárny a planetária Hlavního města Prahy Jakub Rozehnal spolupracuje se slánskou hvězdárnou roky a v devadesátých letech minulého století nechyběl při jejím znovuotevření, byl právě on tou osobou, která zápůjčku Buřta Slanému nabídla.
Kvůli tomu, že se jedná o velmi těžký přístroj, bylo potřeba zpevnit podlahu v kopuli, aby snesla větší zátěž a jinak umístěné těžiště. Mimo to byla vnitřní strana kopule opatřena novým modrým nátěrem, který měla i v době svého vzniku před šedesáti lety, kdy byla tehdejší lidová hvězdárna vybudována svépomocí. A u instalace nechyběl ani pamětník, jedenaosmdesátiletý technik Otakar Procházka, který má s Buřtem vyrobeným v roce 1967 dlouholeté zkušenosti a pomáhal proto s jeho rozebráním na Petříně a následnou instalací ve Slaném. Bez jeho pomoci by se ve Slaném obešli stěží, protože se k dalekohledu nedochovala prakticky žádná dokumentace.
„Původní dalekohled, který ve Slaném sloužil roky, už je nefunkční, avšak pro muzejníky velmi zajímavým exponátem, proto jsme ho věnovali Národnímu technickému muzeu v Praze,“ doplnila Waldmannová. Slánský dalekohled byl odinstalován už v lednu. Aktuálně se nachází v depozitáři muzea a časem bude součástí stálé expozice věnované 20. století.
Celkové přípravy a instalace Buřta vyšly v rámci projektu modernizace hvězdárny zhruba na půl milionu korun a přibližně stejnou částku vynaložilo Slaný i na vytvoření nové venkovní pozorovatelny, pro kterou byl pořízen zcela moderní dalekohled, jenž bude sloužit potřebám členů astronomického kroužku a přenos z něj bude k vidění i v kopuli na obrazovce. Návštěvníci tak budou moci porovnat objekt při pozorování očima a přes kameru.