V oblasti zdravotnictví nastala od 1. dubna dlouho očekávaná změna. Podle novely zákona o veřejném zdravotním pojištění už nemusejí rodiče dětí v ordinacích jejich praktických lékařů hradit třicetikorunový poplatek. Zatím co mnoho z nich je novinkou nadšeno, samotní lékaři se obávají, že jim peníze budou v provozu ordinací chybět.


Kromě celkového snížení příjmů Aleně Dědinové, praktické lékařce pro děti a dorost v Kladně, vadí také to, že tato skupina je jedinou, kde k plošnému zrušení poplatku došlo. „Zrušení poplatků není v pořádku. Jednak mi vadí, že jsme jediní, kde k tomu došlo, ale především mě zajímá, jak nám ztráta bude kompenzována, protože to se ještě nedohodlo,“ řekla Dědinová.


„Samozřejmě chápu, že rodiče z toho mají radost, ale na druhou stranu musím říct, že u nás jsme s vybíráním nikdy problémy neměli, což však souvisí i s dodržováním pravidel. Peníze získané z poplatků jsme používali do celkových nákladů a mohli jsme z nich nakupovat nové vybavení,“ sdělila lékařka.


Také praktická lékařka pro děti a dorost ze Slaného Marie Peterková je ke zrušení poplatků skeptická. „Podle mého názoru je to unáhlené. Poplatky umožňovaly, že do zdravotnictví plynulo mnohem víc peněz, ale to bohužel nebylo do podvědomí lidí dostatečně uváděno, takže jejich celkový názor byl negativní,“ uvedla Peterková.


„Na jednu stranu rozumím tomu, že u dětí vybírání nepůsobilo nejlépe, ale v celkovém měřítku to význam mělo. Spousta lidí je léčena velmi nákladně,“ doplnila Peterková a potvrdila slova své kolegyně o tom, že peníze z poplatků budou chybět na veškerý provoz.


Materiální ztrátu potvrzuje i Pavel Skála, praktický lékař pro děti a dorost z Buštěhradu. „Poplatky nám rozšířily možnosti vyšetřování. Mohli jsme pořídit nové vybavení a také přidat sestře. Z minulosti, ještě před poplatky, také víme, že platby od pojišťoven měly mnohdy zpoždění a tohle pro nás byl způsob, jak vyřešit akutní situaci,“ řekl Skála.


„Dítě je svým způsobem luxus. Rodiče mu platí školku, autobus a mnoho dalších nákladů a nad tím se nikdo nepozastavuje, tak proč nad zanedbatelnou platbou u lékaře? Přitom se skutečně jedná o symbolickou částku, která je od skutečných nákladů diametrálně vzdálena. Nedávno jsem hovořil se svým známým o tom, že byl ve Francii a musel navštívit lékaře. Ještě před tím, že se na něj někdo vůbec podíval, musel zaplatit čtyři sta euro. Poplatky jsou všude, jen se o tom málo ví,“ upozornil lékař.