Bohužel se nám stomatologa, jenž by nové pacienty přibíral, najít nepodařilo.

MUDr. Danuše Draškovičová, náměstí Svobody, Kladno
Redaktorka: Dobrý den, jmenuji se Jana Nováková. Nedávno jsem sehnala práci v Kladně a jelikož je mé zaměstnání dosti časově náročné, potřebovala bych v místě svého pracoviště najít zubaře.
Sestra: Bohužel my nepřijímáme žádné nové pacienty.
Redaktorka: A nevíte, kam bych se mohla obrátit?
Sestra: Já vůbec nevím, jak bych vám poradila. Zubařů je teď hrozně málo. Zkuste to ve třetím patře v poliklinice, tam by možná měli ještě volno.

MUDr. Bohdana Mašínová, Všeobecná poliklinika Kladno
Redaktorka: Dobrý den, dostala jsem od paní doktorky Draškovičové doporučení, že u vás v poliklinice přibíráte nové pacienty.
Sestra: Některá paní doktorka tady snad nové pacienty přibírá, ale nevím, která. Zkuste raději přijít osobně. Nejlepší bude dopoledne, to jsou tady většinou všichni lékaři.
Redaktorka: A nevíte, na kterého se mám konkrétně obrátit?
Sestra: To bohužel vůbec netuším. Přijďte a snad se tady někdo najde.

MUDr. Markéta Millerová, Všeobecná poliklinika Kladno
Redaktorka: Dobrý den, bylo mi řečeno, že snad u vás v poliklinice nějaký zubní lékař dosud ještě přibírá pacienty, nevíte který?
Sestra: U nás tady nahoře těžko. Bohužel vám asi neporadím. Možná bere paní doktorka Mašínová. Nevím. Jedině byste asi sehnala někoho venku, ale tady v poliklinice asi opravdu už ne.

MUDr. Leona Nyklová, Unhošťská ulice, Kladno
Redaktorka: Dobrý den, volala jsem na polikliku v Kladně, ale bylo mi řečeno, že volná místa pro pacienty mají jenom soukromé zubní ordinace mimo tato zařízení.
Sestra: My nové pacienty nepřijímáme. Objednací dobu máme dva měsíce. Tady v Kladně už žádného zubního lékaře neseženete, zde už nebere nikdo. Možná jenom v centru. Zkuste pana doktora Ektilaha. Dělá většinou jen děti, ale možná přibírá i dospělé pacienty. Najdete ho v seznamu. Víc vám neumím poradit.

MUDr. Hasan Ektilah, náměstí Starosty Pavla, Kladno
Redaktorka: Dobrý den, dostala jsem na vás doporučení od paní doktorky Hromádkové. Je možné, že pan doktor pečuje i o dospělou klientelu?
Sestra: Nezlobte se, ale my už bohužel nikoho dalšího nebereme. Je to nekonečný kolotoč. Snažíme se vyhovět rodinám, které k nám docházejí. Přibíráme třeba děti maminek, jež jsou již našimi pacientkami, ale nikoho dalšího.
Redaktorka: Jste už pátá zubní ordinace, kam volám a neúspěšně. Všude mě odmítají.
Sestra: A proč vás nevzala paní doktorka Hromádková?
Redaktorka: Protože mi bylo řečeno, že ona taky nepřijímá a že by mě jedině mohl přijmout váš pan doktor.
Sestra: Situace je tady opravdu kritická. Můžeme vyhovět pouze rodinným příslušníkům stálých pacientů. Nové pacienty už ale nepřibíráme. Nezlobte se.

Zubaři jsou nad zlato

Když vás bolí zub, budete se muset připravit na to, že vám nejspíše pomůže už jenom mražená zelenina a pevné nervy. Dnes už na Kladensku zubaře totiž asi neseženete.

Stavovské fórum českých zubních lékařů nabízí na svých domovských internetových stránkách seznam všech stomatologů. Dle aktuálních informací poskytovaných tímto servrem existuje asi čtyřicet pět zubních ordinací v Kladně a patnáct zubařů ve Slaném. V rubrice poskytující kontakty na zubní lékaře, kteří by ještě měli přijímat nové pacienty, není ale uvedeno jediné jméno.

„Myslím, že doposud by teoreticky měly ještě přijímat nové pacienty zubní ordinace v kladenské poliklinice,“ uvedl předseda stomatologické komory Kladno–Rakovník Karel Protiva. „Opravdu vám nemohu říci, zda a či vůbec ještě některé ordinace u nás v poliklinice nové pacienty přibírají,“ uvedl jednatel 1.všeobecné polikliniky Kladno Pavel Lipert. „Všechny ordinace jsou soukromé. Musíte si jednotlivé doktory obvolat,“ dodal.
„Pokud je nedostatek zubních ordinací, pak by jich samozřejmě mělo být více. Tento problém je v institučním vzdělávání. Vyškolit odborného lékaře je o třicet procent nákladnější než u lékaře obvodního. Jelikož stát nemá peníze na odborníky, vzdělává se neúměrné množství lékařů obvodních a na nedostatek odborných se zapomíná,“ říká stomatolog Karel Protiva.

V případě, že člověk opravdu nesežene žádného zubaře, který by ho přijal do péče, může se obrátit na svou zdravotní pojišťovnu. „Každý si platí pravidelné dávky zdravotního pojištění. Pojišťovna je povinna pacientovi lékaře zajistit,“ uvádí Protiva.

Zdravotní pojišťovna vám nabídne svou pomoc ve formě jmenného seznamu smluvních lékařů, o který můžete požádat na internetové adrese či informační lince. Obvolat si ale zubaře musíte sami. Pokud neuspějete, máte možnost vyžádat si od konkrétního doktora písemné odmítnutí, jenž předáte své zdravotní pojišťovně. „Případ s podáním písemného odmítnutí lékaře se v naší pojišťovně dosud nestal,“ uvedla mluvčí Zdravotní pojišťovny Metal Aliance Zuzana Brávníková.

V případě, že klient nesežene po obvolání celého jmenného seznamu žádného volného doktora, může se obrátit zpět na pojišťovnu, která tento proces znovu opakuje. „Jako pojišťovna nemáme bohužel v ruce žádné donucovací prostředky, jimiž bychom lékaře ke spolupráci s novými pacienty donutili. Obracíme se proto na ně s prosbou o přijetí dalšího pacienta. Záleží to ovšem na benevolenci konkrétního lékaře. Proces byl zatím vždy úspěšný,“ dodala.