Problém sehnat zubaře by už za několik měsíců mohl v Kladně zcela zmizet. Nové stomatology by totiž měla v budoucnu v největším středočeském městě vychovávat Dentální univerzita Kladno. Její vznik je plánován při Domu zubní péče v prostorách bývalých kasáren Lidice v Rozdělově.

Po zubařích a dentistech je poptávka v celé České republice. Středočeský kraj jich má chronický nedostatek. Na jednoho stomatologa zde připadá 2119 obyvatel, zatímco v celorepublikovém měřítku je to číslo o poznání nižší – 1423 obyvatel. To by se ale v brzké době mělo změnit.

„V prostorách bývalých kasáren, kde je už zubní pohotovost, vznikne Dům zubní péče Kladno. Kromě praktických zubních lékařů nabídne služby stomatochirurgů, ortodentistů či dentálních hygieniků a dalších odborných profesí,“ informoval o využití části někdejšího armádního areálu, který nyní patří městu, první náměstek primátora Miroslav Bernášek.

V budově bývalého štábu vznikne i vzdělávací ústav, který přivede do oboru chybějící lékaře i střední zdravotnický personál. Na něj pak prý naváže i založení Dentální univerzity Kladno, jež bude první samostatnou vysokou školou zubního lékařství v ČR.

Mladí zubaři budou potřeba. Více než 60 procent jich je totiž starších padesáti let. Pětina z nich pracuje, přestože jsou už v důchodovém věku. „V republice je pět lékařských fakult, kde se dá studovat magisterský program zubního lékařství. Samostatná fakulta či škola tu není ani jedna. Zřízení Dentální univerzity Kladno tak bude mít nadregionální význam,“ vysvětlil Bernášek.

Bývalá kasárna v této souvislosti čeká rekonstrukce, aby v nich bylo možné provozovat jak zdravotní péči, tak odbornou výuku a činnost rektorátu nebo knihovnu. Dentální univerzita Kladno bude začleněna do Integrovaného plánu rozvoje města. Důvodem je možnost čerpat dotace na přestavbu potřebných prostor.