Kolaudace zrekonstruovaných prostor v bývalých kladenských kasárnách Lidice, kde město Kladno plánuje vytvořit zubní pohotovost, by se měla uskutečnit na konci února. Podle vyjádření primátora Dana Jiránka sem bude poté přivezena a postupně instalována technika stomatologických ordinací.
„Montáž bude trvat přibližně jeden měsíc,“ sdělil primátor s tím, že ordinace by měla sloužit nejen jako pohotovost, ale i zařízení pro neregistrované pacienty.

„Stomatologové se nás dotazují, zda bychom jim mohli nabídnout i ubytování. Pokud by do Kladna měl zájem jít pracovat zubař z nějaké vzdálenější části nebo dokonce ze Slovenska, jsme ochotni a schopni mu bydlení nabídnout,“ uvedl Jiránek.

Vzhledem k tomu, že po volbách padla dohoda s bývalým vedením kraje na uhrazení vybavení ordinací, hledají se jiné zdroje. „Město vybavení platit nebude, výbavu pravděpodobně uhradí provozovatel ordinací nebo soukromá společnost, s níž máme uzavřenu smlouvu na zřízení celoživotního vzdělávání zubařů v bývalých kasárnách, vznik vysoké školy a jejich stomatologické kliniky za podmínky, že zajistí právě provoz zubní pohotovosti,“ vysvětlil primátor.

Současný středočeský hejtman David Rath prosazuje, co se zubní pohotovosti v Kladně týče, jiné řešení. „Zubní péče patří do nemocnice, a to nejen pro pacienty zvenčí, ale i pro ty, kteří zde leží. Rovněž je někdy bolí zuby a převážet je kamsi do kasáren mi připadá nelogické,“ řekl před nedávnem Kladenskému deníku.

„Pro zubní pohotovost máme vybrány prostory v Niederleho pavilonu. Zveřejnili jsme inzerát na zubaře v denním i odborném tisku, ale také na Slovensku, protože víme, že stomatologů je málo. V plánu máme zřídit i stomatochirurgii a protetiku,“ doplnila ředitelka Oblastní nemocnice Kladno Kateřina Pancová.

„Chápu, že v nemocnici chtějí mít stomatologické pracoviště pro své pacienty. Při nedávném jednání s ředitelkou a náměstkem hejtmana pro zdravotnictví jsme se ale vyjádřili, že bychom dali přednost tomu, kdyby v kladenské nemocnici byla spíše zřízena pohotovostní lékárna, která ve městě chybí. Je podle mě lepší mít jednu zubní pohotovost a jednu lékárnu než dvě zubní pohotovosti,“ dodal primátor.