Zubní pohotovost by v kladenské nemocnici mohla začít fungovat v polovině roku. Při návštěvě uvedeného zdravotnického zařízení to prohlásil středočeský hejtman David Rath. Další, na kraji nezávislou zubní pohotovost, buduje město Kladno v bývalých kasárnách.

Hejtman si prohlédl prostory pro zubní oddělení zajišťující i pohotovostní služby v Niederleho pavilonu kladenské nemocnice. „Projekt je hotový. Místnost je připravena na stavební úpravy. Protože se jedná o památkově chráněný objekt, museli jsme ještě vyčkat na stanovisko památkářů, byť žádné větší stavební zásahy nechystáme. Fungovat by zde měla dvě zubní křesla,“ uvedl Rath.

Kraj na zřízení zubní pohotovosti v Kladně vydá částku čtyři miliony korun. „Tato suma obsahuje projekt, stavební úpravy a vybavení menšího stomatologického oddělení, prozatím se zmíněnými dvěma křesly,“ poznamenal hejtman.

Největším problémem je sehnat zubaře. Na inzerát vypsaný nemocnicí zprvu nikdo nereagoval, a to ani přes nabídku měsíčního příjmu ve výši 60 tisíc korun. Kraj je dokonce ochoten ji i zvýšit. „Nyní se ozvala paní zubařka, která má praxi ze soukromého sektoru a projevila zájem pracovat v nemocnici. Příští týden s ní mám domluvenou schůzku,“ informovala ředitelka Oblastní nemocnice Kladno Kateřina Pancová.

Předmětem dalších jednání je zřízení nepřetržité lékařské služby první pomoci v kladenské nemocnici. Tu nyní zajišťuje záchranná služba a nasmlouvaní praktičtí lékaři. „Vzhledem k již uzavřeným rozpočtům bychom ji chtěli spustit od příštího roku,“ sdělil David Rath.

Hejtman se nevzdává ani myšlenky na vybudování pohotovostní lékárny, jež nyní v Kladně chybí. „Mohla by fungovat v prostorách určených pro lékařskou službu první pomoci jako jakási výdejna léků, samozřejmě s omezeným sortimentem určeným pro pohotovostní službu,“ dodal Rath.