Nová stomatologická ambulance se dvěma zubařskými křesly bylav úterý 30. červnaslavnostně otevřena v areálu kladenské nemocnice. Vedení zdravotnického zařízení i krajského úřadu tak dodrželo svůj dlouhodobý závazek, že se tak stane v polovině letošního roku. Do budoucna by měla být dvě další křesla umístěna také v právě budovaném pavilonu akutní medicíny.

„Nejedná se jen o zubní pohotovost, ale především zubní ambulanci. Otevřena bude každý všední den od osmé hodiny ráno do šestnácti hodin. Následovat bude vždy do osmnácté hodiny pohotovost. Dohodli jsme se také s městem, jehož pohotovost v kasárnách funguje v sobotu dopoledne, že naše zařízení bude mít návaznost pohotovostní služby v sobotních odpoledních hodinách, aby toho mohlo co nejvíce pacientů využít,“ informovala ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová.

Ambulance je ale prioritně určena pacientům nemocnice, například dlouhodobě nemocným, kteří nemají šanci se jinde nechat ošetřit. „Pokud nebude plně využita její kapacita, může využívat ambulanci i veřejnost, tedy lidé, kteří marně shánějí zubaře, samozřejmě bude zařízeni sloužit i nemocničnímu personálu,“ poznamenala ředitelka.

Vchod na zubní ambulanci je vedle nemocniční lékárny. Náklady na přestavbu původních prostor staršího Niederleho pavilonu, včetně vybavení, si vyžádaly sumu čtyři miliony korun. Peníze poskytl formou dotace Středočeský kraj, jenž je zřizovatelem nemocnice.

„V ambulanci máme naši chloubu, stomatologický laser, první v celém kraji. Umožňuje bezbolestné ošetření zubů. Využívat ho chceme zejména u dětských pacientů,“ konstatovala Pancová.

Kladenská nemocnice má v současnosti uzavřenu smlouvu se dvěma zkušenými stomatology. Sehnat je nebylo jednoduché. První z nich, Josef Válek, podle svých slov přišel ukončit do Kladna svou dlouholetou praxi až z Moravy, Květoslava Nováková je původem z Aše. „Do budoucna chceme spolupracovat se stomatologickou fakultou, například při školení mediků. V budovaném pavilonu akutní medicíny máme v plánu zřídit další dvě zubařská křesla, která by sloužila veřejnosti,“ doplnila ředitelka.

Kladno se tak nyní, co se zubařských pohotovostí týče, stává raritou. Zatímco jinde čekají alespoň na zprovoznění jedné, v největším středočeském městě jsou hned dvě, byť ani jedna z nich nemá nepřetržitý provoz. První z nich otevřelo město ve spolupráci se soukromou společností Dental asistance v bývalých kasárnách Lidice letos v dubnu.