Novou verzi aplikace, kterou vyvinula Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity, představil na univerzitní louce v Ploskově na pomezí Kladenska a Rakovnicka ministr životního prostředí Richard Brabec společně se zástupci univerzity.

Projekt, který dalece přesáhl původní představy a spojil zemědělce, myslivce i dobrovolníky, funguje už třetím rokem. Loni se díky němu podařilo zachránit přes pět set kusů zvířat, letos jich už více než čtyři sta.

„Loňská verze mobilní aplikace má dnes nového a lepšího nástupce, který umožní přímé zadání termínu sečení a preventivní akce jak zemědělcům, tak myslivcům kdekoliv v terénu. Pro letošní sezonu jsme vylepšili i webový portál, který je s mobilní aplikací propojený. Rozšířili jsme možnosti pro registraci účastníků s dronem, kteří mohou být osloveni pro účast se svojí technikou k preventivním akcím. Dále můžou dobrovolníci nově za svou pomoc v terénu získat hodnocení od organizátora ve formě zdviženého palce. A dobrovolník zase může čtyřlístkem a slovně ohodnotit uspořádanou akci," popsal Jan Bartoška, vedoucí projektu Senoseč za Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity.

Na univerzitní louce bylo představeno také několik technologií, které by měli všem, kteří se na záchraně zvířat podílejí, usnadnit práci. Pomoci k nalezení ohroženého zvířete by zanedlouho mohla například speciálně upravená čtyřkolka nebo bezpilotní letoun, avšak vše je zatím ve fázi výzkumu. Právě ukázka takzvané multicoptéry osazené termokamerami slavila v Ploskově velký úspěch.