Rudolf Klíma pracuje u dráhy už čtyřiadvacet let. Výpravčího z nádraží ve Zvoleněvsi všichni znají jako usměvavého a sympatického muže, kterého cestující pravidelně vídají s píšťalkou v ústech a zvednutou výpravkou. Nikoho by však nenapadlo, že tento člověk nedávno zabránil možné tragédii a zachránil snad desítky životů.

„Nádraží ve Zvoleněvsi je vcelku rušné, několikrát denně se zde křižují vlaky. Stejné to bylo ve středu krátce před šestou hodinou večer,“ začal pan Klíma vyprávět příběh, jenž má díky jeho zkušenosti a pohotovosti dobrý konec.

Od Podlešína přijížděla lokomotiva vracející se z letiště do Kralup nad Vltavou. Správně měla projet nádražím a kousek dál se zastavit. Počkat až projede osobní vlak z Olovnice a dále pokračovat v jízdě. Ovšem to se ten den nestalo.

„Lokomotiva projížděla okolo mě, tak na ni ukazuji, že bude křižovat, ale jela dál. Mohla sice zastavit až o kus za nádražím, ale nějak se mi to nezdálo. Jela příliš rychle. U dráhy pracuji téměř čtvrť století a mám s těmito situacemi své zkušenosti,“ popisoval výpravčí Klíma další události.

Nezdálo se mi to

Snad to byl instinkt nebo šestý smysl. Pro jistotu zazvonil na kolegyni, která měla službu na stavidle, což je místo, kde se přehazují výhybky. „Řekl jsem jí, ať vyběhne ven a případně znovu ukáže strojvedoucímu, že má stavět,“ pokračoval.Žena sice okamžitě vyběhla, ale bylo už pozdě. Jedoucí lokomotiva násilně přehodila výhybku, jelikož se ocitla v prostoru, kde už neměla být. Následně ji strojvedoucí zastavil.

„Kdybych ji nezavolal a ona nevyběhla a neukázala mu, že má zastavit, mohla být tragédie na světě. Strojvedoucí si ani nemusí všimnout, že výhybku přehodil on a mohl by pokračovat v jízdě. Stát se to může. Takhle vznikla jen škoda tisíc korun na zařízení,“ pousmál se nad šťastným koncem.
Strojvedoucí prý tvrdil, že už zastavoval. „Jak to všechno doopravdy bylo, už se nikdo nedozví,“ doplnil Rudolf Klíma.

Cestující v osobním vlaku se poté museli vracet zpět do Olovnice a jet dále autobusem, jelikož trať byla několik hodin neprůjezdná.

„Člověku dojde, co vše se mohlo vlastně stát, až když je po všem. Celou noc jsem nad tím přemýšlel. Skutečně to byla chvilka. Kdybych býval zalezl do kanceláře a nekoukal se za vlakem. Ti lidé ani chudáci netušili, jak mohlo vše dopadnout,“ vyjádřil své pocity muž, díky jehož zkušenosti vše skončilo šťastně.

Odměna

Vyšetřování mimořádné události zatím nebylo zcela uzavřeno. Mluvčí ČD Petr Šťáhlavský Kladenský deník informoval, že výpravčí Rudolf Klíma i dozorčí výhybek Zdeňka Králová byli odměněni. „Oba patří mezi třicítku železničářů, kterým při příležitosti Dne železnice osobně poděkovali členové vrcholového managementu ČD za hrdinské činy, jež vedly k odvrácení vážné nehody, zabránění škody, záchraně lidského života a podobně,“ řekl Šťáhlavský.