Dětský rehabilitační stacionář Zvonek v Kladně v úterý oslavil patnácté výročí. Za dobu jeho existence tudy prošlo kolem tří set dětí s různým stupněm zdravotního postižení na denním pobytu a několik tisíc se jich vystřídalo v ambulancích.

Vzhledem k tomu, že Zvonek je jedinečné zařízení svého druhu v Kladně i širokém okolí, jeho činnost je pro rodiny s handicapovanými dětmi velice důležitá. „Naším hlavním cílem je zapojení dětí do kolektivu. I když se na první pohled může zdát, že zařízení je spíše neobyčejná mateřská škola, jedná se o zdravotnické zařízení, kde se o děti stará tým specialistů. Máme tu pediatra, dětského neurologa, fyzioterapeutky, klinického psychologa, dětské sestry i neurology,“ uvedla ředitelka Zvonku Marie Malá s tím, že děti v denním stacionáři jsou rozděleny od těch nejmenších po předškoláky do tří oddělení.
Zaměstnanci stacionáře při práci s dětmi využívají nejmodernější metody a postupy. „K dispozici máme například rehabilitační místnost s vířivou vanou, zdvižnou plošinu, tělocvičny třeba s bazénkem plným barevných míčků a mnohé jiné pomůcky. Využíváme magnetoterapii, biotronové lampy a velice oblíbené jsou canisterapie nebo hipoterapie,“ dodala ředitelka.

Patnácté výročí je v tomto typu zařízení velmi významné, a proto se při včerejší dopolední oslavě sešli všichni bývalí i současní zaměstnanci, klienti a hosté. Zvonkohrátky zahájilo promítání filmu o stacionáři a následovalo vystoupení dětí. Z rukou zástupkyně KEBu, hlavního sponzora, který stacionář podporuje již deset let, Markéty Čapkové, děti ze všech tří oddělení obdržely dárky. Velká plyšová zvířátka, jež symbolizují jejich školní oddělení U krtečka, U myšáka a U slůněte.

Historie rehabilitačního stacionáře
V roce 1977 v 7. městských jeslích v Kladně Kročehlavech, které tehdy patřily pod kladenskou nemocnici, bylo zřízeno první oddělení pro děti se zdravotním postižením, jež vyžadovaly mimořádnou péči. Jednalo se o rehabilitační jesle s denním provozem a maximální kapacitou 12 dětí. Protože podobné zařízení jinde v Kladně ani okolí neexistovalo a počet dětí vhodných pro tuto péči byl mnohem vyšší, bylo zřejmé, že jedno oddělení potřebám nestačí. V roce 1988, kdy se hledalo využití budovy rušících se městských jeslí, došlo k rozšíření v dětské rehabilitační sanatorium se zaměřením na děti předškolního věku již se třemi odděleními a s celkovou kapacitou 36 klientů. Zařízení tehdy částečně spadalo pod nemocnici a radnici, a protože ho nemocnice z finančních důvodů nemohla dále provozovat, celé ho převzalo město. V roce 1993 získal stacionář registraci jako nestátní zdravotnické zařízení s nynějším názvem Dětský rehabilitační stacionář Zvonek.